Hovsa den Første Fredag i Månden.

 

Fredags Turnering 2018-2019.
Hovsa Dart Klub.
Hvordan
Afviklingen af turneringen vil ske på følgende måde:
Turneringen spilles i 10 måneder, herefter går de 32 Bedste videre til finalen den 07.06.2019
Der gives point til de 16 første ved hver fredagsturnering.
Man skal have deltaget mindst 3 gange for at kunne deltage i finaleaftenen Det skal bemærkes, i tilfælde af afbud til finalen, vil der blive fyldt op med nr.33 og nedefter hvis man har været der 3 gange.
Alle kan deltage, med og uden klubmedlemskab.

 

Pointfordeling
1. Plads 8 point
2. Plads 6 point
3. – 4. Plads 4 point
5. – 8. Plads 2 point
9.- 16. Plads 1 point
Gebyr
Kr. 75,- pr. turnering.
Præmier
Kr. 45,- af tilmeldingsgebyret ved en fredagsturnering fordeles således 70-30.
70 % til A og 30 % til B:
Nr.1: 50%af summen
Nr.2: 25% af summen
Nr.3-4: 12,5%af summen

 

Kr. 30,- gemmes til finalen, + Tilmeldings Gebyr for Aften hvor det også fordeles med 70 til A-Finalen og 30 til B-finalen.
Andre præmier
Der kan vindes 1 øl eller vand for følgende:
180èr – kun i cup for A – spillere, for øvrige spillere både pulje og cuplukning på 100 og derover – for spillere med/uden B-licens + alle dame –og juniorspillere
lukning på 120 og derover – for spillere med Herre A-licens
lukning på 18 dart og derunder – for spillere med/uden B-licens + alle dame –og juniorspillere
lukning på 15 dart og derunder – for spillere med Herre A-licens
Gevinster udbetales ikke med øl kort
Der er også en lille præmie til de 3 H´er efter indledende runder og finalen.
Spilleform
Lodtrækning til puljer (ca. 3 – 4 spillere pr. pulje)
Der spilles altid 5 sæt 501 Der kastes mod Bull om udlæg Rød Grøn udenfor.
Vinderen om Bull har udlæg i 1, 3 og 5 sæt. Det samme er gældende i cup og finalen.
Nr. 1 og 2 fra hver pulje går videre til cupkampe i A-Rækken Resten Går i B-Rækken.
A-Rækken Cupkampe – 5 sæt 501
A-Rækken Finale 7 - sæt 501
B-Rækken Cup-5 Sæt 501
B-Bækken Finale 5 Sæt
Spilleform i finalerunden
I finalen seedes de 32 spillere i 8 grupper efter point antal fra de indledende runder, således at spillere fra samme gruppe kommer i hver deres pulje efter lodtrækning
Pulje – 5 sæt 501
Nr. 1 og 2 går videre til cupkampe i A-Finalen og 3-4 går i B-Finalen.
Cup - 7 sæt 501
Finale – 9 sæt 501
B-Rækken cup 5 Sæt 501
B-Rækken Finale 7sæt 501
Spilledatoer
Turneringen afvikles følgende fredage kl. 19.30 i Hovsa`s lokaler – tlf. 32110825
Fredag d. 3 august d. 7 september d. 5 oktober d. 2 november d. 7 december d. 4 januar d. 1 februar d. 1 marts d. 5 april d. 3 maj og den 7. juni 2018 – FINALE
Venlig hilsen
Hovsa dart klub.

 

 

 

stilling Fredags turnering 2018-2019

  Fredagstunering 2019-2020  
  Navn Klub 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Runder i alt H-Luk X H-Sæt X 180'er Point i alt  
1 Johnny Risgaard Potten X 8 X 1 6 8         4 134 1 13 2 4 23  
2 Jon Kirkeby Jyden X X X 6 8 6         3 150 1 12 1 5 20  
3 Flemming Nielsen Hovsa 4 0 8 0 2 2         6 101 1 17 1 1 16  
4 Bo Møller Hovsa 6 6 X X X X         2 120 1 14 1 3 12  
5 Jan Nielsen Hovsa 8 2 X 2 X X         3 102 1 12 2 8 12  
6 Patrik Korr Hovsa 2 4 X 1 X 2         4 0 0 15 1 3 9  
7 Benny Nielsen Jyden X 1 X X 4 4         3 155 1 14 2 5 9  
8 Henrik Primdal Hovsa X X X 8 X X         1 0 0 0 0 0 8  
9 Carsten Aagaard Ikast X 2 1 4 1 X         4 0 0 13 1 0 8  
10 Tonny Sørensen ikast 1 0 4 1 2 X         5 0 0 18 1 1 8  
11 Per Henriksen Hovsa 4 0 2 0 1 1         6 134 1 17 1 5 8  
12 Jens Oli Jespersen Jyden 1 1 2 2 1 X         5 119 1 16 1 0 7  
13 Peter Parker Nobull X X 6 X X X         1 0 0 0 0 0 6  
14 Gert Sørensen Hovsa 1 1 X 4 X X         3 143 1 15 1 0 6  
15 Dennis Schmidt Potten X 2 X X 4 X         2 132 1 16 1 2 6  
16 Jeppe Pedersen Jyden 2 X X X 1 2         3 0 0 0 0 0 5  
17 Mikkel Vingaard Hovsa X 0 X 1 0 4         4 100 1 14 1 2 5  
18 Charly Sørensen Hovsa X 4 X X X X         1 0 0 14 1 5 4  
19 Heine Guldhammer Nitten X X 4 X X X         1 0 0 0 0 0 4  
20 Lars Davidsen Hovsa 1 X X 2 X X         2 100 1 0 0 0 3  
21 Jan Preisler Hovsa X X X 1 2 X         2 0 0 0 0 0 3  
22 Else Nielsen Hovsa 0 X 1 1 0 1         5 0 0 0 0 0 3  
23 Knud Erik Pedersen Gæst X X X 1 1 1         3 0 0 0 0 0 3  
24 Per Nørskov Hovsa 1 0 X X X 2         3 0 0 0 0 1 3  
25 Bjarne jensen Engesvang 2 X X X X X         1 100 1 0 0 0 2  
26 Kasper Christensen Thyborene 2 X X X X X         1 0 0 0 0 1 2  
27 Rene Nakel Potten X 2 X X X X         1 0 0 16 1 0 2  
28 Klaus Rasmussen Gæst X X 2 X X X         1 0 0 0 0 0 2  
29 Lars Jensen Jyden X X X 2 X X         1 0 0 0 0 0 2  
30 Rene Tranbjerg Gæst X X X X 2 X         1 0 0 16 1 0 2  
31 Mette Reimer Hovsa X X X 1 X 1         2 0 0 0 0 0 2  
32 Jannie Andersen Hovsa 1 0 X X X X         2 0 0 18 1 0 1  
33 Kent Hansen Gæst 1 X X X X X         1 0 0 0 0 1 1  
34 Karsten Hansen Hovsa 1 X X X X X         1 0 0 0 0 0 1  
35 Michael Villumsen ikast X 1 X X X X         1 0 0 0 0 0 1  
36 Kenneth Vitting Firkløveren X 1 X X X X         1 0 0 0 0 0 1  
37 Jens Dam Potten X 1 X X X X         1 102 1 15 1 2 1  
38 Lars Jensen Jyden X 1 X X X X         1 0 0 0 0 0 1  
39 Lene Christensen Jyden X 1 X X X X         1 0 0 0 0 0 1  
40 Jan Jensen Nitten X X 1 X X X         1 0 0 0 0 0 1  
41 Daniel Nielsen No Bull X X 1 X X X         1 0 0 0 0 0 1  
42 Brian Flink Jyden X X 1 0 X X         2 0 0 0 0 0 1  
43 Lone Juhl Gæst X X 1 X X X         1 0 0 0 0 0 1  
44 Michael Rasmussen Gæst X X 1 X X X         1 0 0 0 0 0 1  
45 Michael Blakgaard Potten X X X 1 0 X         2 0 0 0 0 0 1  
46 Jeanne Frost Gæst X X X 1 X X         1 0 0 0 0 0 1  
47 Søren Hedegaard Potten X X X X 1 X         1 0 0 18 1 1 1  
48 Søren Crone Hovsa X X X X 1 X         1 0 0 0 0 0 1  
49 Jesper Højer Gæst X X X X 1 X         1 0 0 0 0 0 1  
50 Jan Svensen Aalborg X X X X X 1         1 0 0 0 0 0 1  
51 Torben Carlsen Droningborg X X X X X 1         1 0 0 17 1 0 1  
52 Kasper Nielsen Jyden X X X X X 1         1 0 0 0 0 1 1  
53 Palle Vetter Gudenå X X X X X 1         1 0 0 0 0 1 1  
54 Rene Davidsen Hovsa X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
55 Peter Frost T.I.F X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
56 Michael Nielsen Hovsa X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
57 Carsten Jørgensen Aalborg X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
58 Johnny Sørensen Tif X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
59 Thomasz Tabor Jyden X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
60 Ole Østergaard Gæst X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
61 Henrik Berthel Randers X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
62 Lars Vanting Randers X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
63 Lars Kronborg Potten X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
64 Charlotte Nielsen Hovsa X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
65 Susanne Lykkegaard Randers X 0 X X X X         1 0 0 0 0 0 0  
66 Jesper Jensen Jyden X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
67 Claus Elstrup Ikast X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
68 Morten Christensen Jyden X 0 X X X X         1 0 0 0 0 1 0  
69 Kim Rasmussen Jyden X X X 0 X X         1 0 0 0 0 0 0  
70 Uffe Nielsen Dart 8700 X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
71 Nicolai Rasmussen Potten X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
72 Per Brøndum Hovsa X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
73 Michael Andersen Hovsa X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
74 Peter Parker Nobull X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
75 Michael Poulsgård Jyden X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
76 Rina Vitting Firkløveren X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
77 Christian Brøndum Hovsa X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
78 Kim Sørensen ikast X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
79 Ronni Sørensen Aalborg X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
80 Katrine Blakgaard Potten X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
81 Henrik Moselund Gæst X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
82 Carsten Johansen R180 X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
83 Nikita Vitting Firkløveren X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
84 Marie Hedegaard Potten X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
85 Stig Horup Randers 0 0 X X X X         2 100 1 0 0 0 0  
86 Jimmy Nakel Potten X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
87 Line Lund Nobull X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
88 Daniel Nielsen No Bull X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
89 Frans Jensen Ikast X X X X X X         0 0 0 0 0 0 0  
90 Casper De Fries Engesvang 0 X X X X X         1 0 0 0 0 1 0  
91 Dorthe Nielsen Engesvang 0 X X X X X         1 0 0 0 0 0 0  
92 Frands Jensen Engesvang 0 X X X X X         1 0 0 0 0 1 0  
93 Tina Korr Hovsa 0 X X 0 X X         2 0 0 0 0 0 0  
94 Janne Alholt Neptun 0 X X X X X         1 0 0 0 0 0 0  
95 Flemming Vadet Potten X X X 0 X X         1 0 0 0 0 0 0  
96                         0           0  
97                         0           0  
98                         0           0  
99                         0           0  
100                         0           0  
101                         0           0  
102                         0           0  
103                         0           0  
104                         0           0  
105                         0           0  
106                         0           0  
107                         0           0  
108                         0           0  
109                         0           0  
110                         0           0  
111                         0           0  
112                         0           0  
113                         0           0  
114                         0           0  
115                         0           0  
116                         0           0  
117                         0           0  
118                         0           0  
119                         0           0  
120                         0           0  
                                         
      X Ikke fremmødt